Vali Kaymak’tan Kıbrıs Barış Harekâtı Gazilerine Madalya ve Berat

Kıbrıs Barış Harekatı’na Katılan 72 Gazimize Madalya ve Beratlarını Samsun Valisi  Osman Kaymak Takdim Etti.

Vali Kaymak’tan Kıbrıs Barış Harekâtı Gazilerine Madalya ve Berat

Kıbrıs Barış Harekatı’na Katılan 72 Gazimize Madalya ve Beratlarını Samsun Valisi  Osman Kaymak Takdim Etti.

Vali Osman Kaymak, 04.07.2019 Perşembe günü saat 14.00’da Atakum Kaymakamlığı'nda düzenlenen 'KKTC Milli Mücadele Madalyası ve Beratı Tevcih Töreni'ne katılarak, KKTC'nin hazırladığı madalya ve beratları protokol üyeleriyle birlikte Kıbrıs Barış Harekatı'na katılan 72 gazimize takdim etti.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Atakum İlçe Müftüsü İsmail Keskin, Kur'an-ı Kerim tilaveti okundu. Daha sonra Kıbrıs Barış Harekatı ile ilgili olarak bir sunum gerçekleştirildi. Sunumun ardından Türkiye Muharip Gaziler Derneği Samsun Şube Başkanı Ahmet Diril yaptığı konuşmasında, “Türkiye Cumhuriyeti’nin uluslararası garantörlükten doğan hakları neticesinde bundan tam 45 yıl önce 20 Temmuz 1974 yılında 01 Ağustos ve 14 Ağustos 1974 yılında Ayşe Tatile çıksın parolasıyla 2. Kıbrıs Barış Harekatı gerçekleştirmiştir.  Türk Silahlı kuvvetlerimizin azimli ve kararlı mücadelesinin sonucunda yavru vatanda yaşayan soydaşlarımızın can ve mal güvenliği sağlanarak Kıbrıs Halkı’na kalkan olunmuştur. 20 Temmuz Barış harekatı adanın tamamına barış getirmiştir.

Temmuz ayının özelliği gereği gölgede 50 dereceyi bulan sıcağa rağmen aç susuz ve uykusuz olarak verilen eşsiz kahramanlık sonucu 498 şehidin şahadete erdiği barış harekatında yavru vatan topraklarının sınırları çizilmiştir. Vurulunca değil unutulunca ölen gazilerin unutulmadığının nişanesi olarak 45 yıl sonra Kıbrıs Gazilerine tevcih edilmek üzere yaptırılan Milli Mücadele Madalyalarının takdimi bizleri ziyadesiyle memnun ve bahtiyar etmiştir.” dedi.

Allah memleketimize ve bizlere bir daha böyle günler göstermesin diyen Vali Osman Kaymak, “Ama hepimiz biliyoruz ki, bu topraklar kolay vatan olmadı. Yüzyıl önce de bu topraklar işgal altındaydı. Anadolu’da karamsarlık ve karabulutlar hakimdi ve ümitler tükenmişti. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları 19 Mayıs 1919’da Samsun’da Kurtuluş Mücadelesini başlatarak bu günkü bağımsız Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin temellerini attılar. Buradan bütün şehitlerimize rahmet diliyoruz. Allah hainlere fırsat vermesin diyoruz. Allah bizlere bu güzel ülkede birlik, beraberlik, huzur ve barış içerisinde yaşamayı nasip etsin.” dedi.

Türkiye’nin kolay bir coğrafya olmadığını ifade eden Samsun Valisi  Osman Kaymak, “O anlamda Türkiye Cumhuriyeti’nin Milli Mücadelesi devam ediyor. Kıbrıs Barış Harekatı da aslında onlardan biriydi. Ne zaman ki, Türkiye’nin zayıf olduğunu gördüklerinde bizlerden bir şeyler almaya çalışıyorlar. 30-40 yıldır sürdürülen PKK bölücü terör örgütü de aynı amacı gütmektedir. 15 Temmuz 2016 FETÖ terör örgütü darbe girişimi de Türkiye’nin bölünme harekatı idi. O anlamda bizlerin bir ve beraber olması lazım. Vatan, millet duygusunun diri ve yüce tutulması lazım. Türkiye’nin kolay vatan edinilmediğini çocuklarımıza en iyi şekilde anlatmamız lazım. Siz değerli gazilerimize çok şey borçluyuz. Allah hepinizden razı olsun. Sizleri unutmayarak bu madalya ve beratları gönderen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yetkililerine çok teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Vali Osman Kaymak, KKTC'nin hazırladığı madalya ve beratları Atakum Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci ile birlikte Kıbrıs Barış Harekatı'na katılan ve Atakum'da ikamet eden 72 gazimize takdim ederek, gazilerimizle sohbet edip, hatıra fotoğrafı çektirdi.

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2019, 23:06

Samsun Haber, Samsun Haberleri, Haber Samsun, Samsun, Haber, Son Dakika, habersamsun.com.tr

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER