Samsun'da 'Atmosfere Dokunuyoruz' Projesi Hayata Geçirildi

Samsun Valisi Osman Kaymak, 13.12.0219 Cuma günü saat 14.30’da İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından başlatılan 'Atmosfere Dokunuyoruz' projesinin Meteoroloji Bölge Müdürlüğünde düzenlenen tanıtım toplantısına katıldı.

Samsun'da 'Atmosfere Dokunuyoruz' Projesi Hayata Geçirildi

Samsun Valisi Osman Kaymak, 13.12.0219 Cuma günü saat 14.30’da İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından başlatılan 'Atmosfere Dokunuyoruz' projesinin Meteoroloji Bölge Müdürlüğünde düzenlenen tanıtım toplantısına katıldı.

Tanıtım toplantısı öncesi etkinliğe katılan öğrencilerle birlikte hava tahmininde kullanılan Meteoroloji Balonunu atmosfere bırakan Vali Osman Kaymak, daha sonra Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu hakkında yetkililerden bilgi aldı.

İlk olarak protokol konuşmaları ile başlayan tanıtım toplantısında ilk konuşmayı gerçekleştiren İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen, "Bugüne kadar olduğu gibi Samsun İl Müdürlüğü olarak yine farklı bir proje ve farklı bir dokunuş ile çocuklarımızın karşısına çıkıyoruz. Vizyon belgemizin en önemli yanlarından bir tanesi Türkiye'de nitelikli eğitimi ortaya çıkarmak ve nitelikli eğitimi kurgulamak içindir. Dolayısıyla eğitimin daha nitelikli hale gelebilmesi için tüm eğitim ortamlarının eğitime açık hale gelmesi,okulun dışında ki diğer öğrenme alanlarında bir öğrenme alanı haline dönüştürmeyi hedefliyoruz. Bu zamana kadar tam da bu amaca uygun projeler ürettik" dedi.

Meteoroloji 10. Bölge Müdürü Yücel Yüce ise "Sınıf dışı öğretim teknikleri kapsamında öğrencilerimizin kapalı bir mekandan ziyade derslerinde görmüş oldukları bu bilimsel konuyu bizzat uygulamalı olarak mekanında uzmanlar tarafından anlatılması son derece önemli bir durumdur." diye konuştu.

Son olarak konuşmasını gerçekleştiren Vali Kaymak, "Biz hep şunu önemsiyoruz. Çocuklarımızı geleceğe hazırlarken neyi ve nasıl öğretmeliyiz konusunda devam eden bir arayış içerisindeyiz. En iyi öğretme metodu nedir? Çocukların daha çok uygulayarak, sahada eğitim görerek ve onlara bizzat dokunarak öğrenmenin kalıcı olduğuna uzmanlar karar vermişler. Bu yüzden Samsun'da o çerçevede eğitimler yapılmaktadır. Bizler hep vatandaş olarak hava olaylarını merak ederiz. Meteoroloji yarın havanın yağışlı olduğunu söylüyor.  Bunu nasıl bildi, nasıl tahmin edebiliyor? Bu olayı ezbere bilmekten ziyade, ben de sizinle birlikte bu derslere katıldım ve olayı yerinde görmüş oldum.” diye konuştu.

Az önce 35 km’ye çıkacak olan hava meteoroloji balonunu uçurmuş olduklarını ifade eden Vali Osman Kaymak, “Bu balon oradaki nemi, sıcaklığı, rüzgarı ve yağışı buraya aktaracak ve bizlerde bunu bütün Türkiye’ye duyurmuş olacağız. Meteorolojimiz son yıllarda çağın bütün gereklerini kullanarak büyük gelişme kat etti. Biz bunları bu gün sahada görüyoruz. Ben projenin çok yararlığı olduğunu düşünüyorum. Eğitime ve bu projeye katkılarından dolayı emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Siz yavrularımıza başarılar diliyorum." şeklinde konuştu.

Tanıtım toplantısına ayrıca, Vali Yardımcısı Hasan Balcı, İlkadım Kaymakam Vekili ve 19 Mayıs Kaymakamı Yavuz Güler, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, Okul Müdürleri, Öğretmenler ve Öğrenciler katıldı.

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2019, 14:21

Hasan Eren

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER