KAVRAMLARI ÖLDÜRMEK

Kelimelere yüklenen değer ne ise o anlam değerlerine bağlı kalmalıyız. Kelimelerde var olan anlam değerlerini insanoğlu yolda bulmamış, yüzyılların birikimiyle ruh ve akıl dünyasını kelimelere yüklemiştir. Bizler kelimelere verilen değerlerle paralel bir anlayış içerisinde olmak zorundayız. Kelimelerle oynamak insanla veya insanın değer yargılarıyla, aklıyla ve ruh dünyasıyla oynamak anlamına gelir.

Dolayısıyla kelimelere verilen değer, insana ve insanın oluşturduğu anlam deryasına saygıdır.

Ülkemizde değişik nedenlerle kelimelerle oynandığına şahit olmaktayız.

Değişik alanlarda toplum mühendisliği yapanlar en çok kelimelerle, kavramlarla oynar. Bunu yaparken bazı kelimelerin değerini abartırken bazı kelimeleri de itibarsızlaştırmaya çalışır. Değerini abarttığı kelimeler kendi propaganda alanıyla ilgili kelimeler olurken itibarsızlaştığı kelimeler de rakip gördüğü insanların kullandıkları kelimelerdir.

Rakibinin kullandığı kelimeleri itibarsızlaştırmaya çalışan kişi aslında rakibini itibarsızlaştırma peşindedir.

Özal döneminde siyasi yasakların kalkması için yapılan “evet- hayır” referandumunda “Hayırda hayır vardır.” anlayışı nedeniyle “hayır” veya “evet” kelimelerini kullanmak Özal’ı veya Demirel’i desteklemek anlamını taşıyordu. Evet kelimesinin değerini Demirel temsil ederken, hayır kelimesinin değeri Özal’ın ta kendisiydi.

Aynı durum Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlık seçiminde de söz konusu olmuştu,

Bugün benzer bir durum yaşadım.

Cuma namazı kıldığım bir camide siyasete pek yüz vermeyen cami imamımız “ülkemizin bekası “sözünü kullandı.

Eminim ki cemaatten birileri:

“Hoca iktidar taraflısıdır.” veya “Bu hoca Devlet Bahçeli'yi seven biri olabilir.” diye düşünmüştür.

Oluşturulan seçim atmosferi nedeniyle “beka” kelimesi bazılarına itibarlı, bazılarına itibarsız görünmektedir.

Bir kişi beğeniliyorsa sözleri şirin, beğenilmiyorsa aynı sözler soğuk ve değersiz görünür. Eminim ki şu anda hiçbirimiz “cumhur” veya “millet” kelimelerini aynı sempatiyle kullanamıyoruzdur.

Kelimeler anlamlarını onu kullanan kişilerde bulmamalıdır zira kelimeler masumdur; ortada bir suç varsa o suç o kelimeleri kullananlarla ilgilidir; kelimeleri kullananların özellikleri kelimelere yüklenmemelidir.

Yetişkin bir insan aynı zamanda doğrunun tarafında olan, kişilere ve ortamlara göre yelken açmayan insandır.

Bizler her durumda öncelikle kelimelerin yanında olmalıyız çünkü kelimeler hepimizindir ve hiç kimsenin tapulu malı değildir.

Kişilere bakarak olumlu anlam taşıyan kelimelere nefretle bakmak ya da olumsuz anlamlı kelimelere olumlu anlamlar yüklemek normal bir insanın tutumu olamaz.

Kelimeler insan kadar değerlidir.

Ramiz Aydın

Mart 2019 Ankara

YORUM EKLE

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.