Vali Osman Kaymak 'Halk Günü'nde Vatandaşlarla Bir Araya Geldi

Samsun Valisi Osman Kaymak, 04.07.2019 Perşembe günü saat 11.00’da Atakum Kaymakamı Namık Kemal Nazlı ve Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci ile birlikte Atakum Kaymakamlığı tarafından düzenlenen 'Halk Günü'nde vatandaşlarımızla bir araya gelerek, dilek, şikâyet, öneri ve talepleri dinledi.

Vali Osman Kaymak 'Halk Günü'nde Vatandaşlarla Bir Araya Geldi

Samsun Valisi Osman Kaymak, 04.07.2019 Perşembe günü saat 11.00’da Atakum Kaymakamı Namık Kemal Nazlı ve Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci ile birlikte Atakum Kaymakamlığı tarafından düzenlenen 'Halk Günü'nde vatandaşlarımızla bir araya gelerek, dilek, şikâyet, öneri ve talepleri dinledi.

Ortak amaçlarının vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştırmak olduğunu ifade eden Vali Osman Kaymak Halk Günü'nde yaptığı konuşmasında, “Bizler halkımızın yaşam kalitesini yükseltmek için çalışıyoruz. İlimizde öncelikle hedeflerimiz arasında iyi bir eğitim ortamının oluşması var. O anlamda ilimizde okul inşaatlarımız devam ediyor. Çocuklarımızın daha iyi şartlarda okuması için Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları ile 2019 yılının sonunda Samsun’da ikili eğitimden tekli eğitime geçeceğiz.

Ülkemizde işsizlik önemli sorunlardan birisi. İşsizlik sadece Samsun’un sorunu değil. Bu Türkiye’nin ve hemen hemen dünyanın ciddi bir sorunu.  Biz ilimizde insanlara işverenleri çok önemsiyoruz. Onların önlerinin açılması için gayret ediyoruz. Bizler kamu yöneticileri olarak özel sektörün önünü açmak ve onların ihtiyaçlarını karşılayarak özellikle ilimizdeki işsizliğin azaltılması konusunda ciddi çalışmalar yapıyoruz.” dedi.

Sanayicilerin arsa talep ettiklerini dile getiren Samsun Vali Osman Kaymak, ”Arsa sorunlarının çözülmesi için yoğun bir çaba içerisindeyiz. Samsun’da ortak akılla; bütün kurumlarımız, sivil toplum örgütlerimiz, iktidarı ile muhalefeti ile Samsunlu milletvekillerimiz ve belediyelerimizle hep beraber bir araya gelerek sorunları çözeceğimize eminim. Benim bürokrasiden aldığım tecrübe şudur ki, şehrin dinamikleri dediğimiz aktörler şehrin menfaatleri konusunda bir araya gelirlerse çok güzel sonuçlar alınıyor. Onun için zaman zaman bir araya gelmemiz lazım.' dedi.

Samsun’da iş ve aş anlamında her sektörü değerlendirdiklerini ifade eden Vali Kaymak, “Samsun tarım kenti, turizm kenti, sanayi kenti,  sağlık kenti, eğitim kenti, spor kentidir. Arkadaşlar, bu laflar boş laflar değildir. Samsun niye spor kentidir.? Çünkü Türkiye’nin en ciddi spor alt yapısına sahip olduğu için. Samsun niye sağlık kentidir.? Çünkü yıllardır Tıp Fakültesi ile Eğitim Araştırma Hastanesi ile Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi ile Devlet Hastaneleri ile ve Özel Hastaneleri ile bölgenin sağlık sorunlarına çözüm bulmaktadır. Samsun yaylaları ile denize her alanda girilebilen en uzun kıyı denizi ile Ladik Kayak Tesisi ile Vezirköprü Kanyonu ile otelleri ile sağlık turizmi ile bir turizm kentidir.

Samsun önemli iki büyük Çarşamba ve Bafra ovası ile bir tarım kentidir. Buralarda çok daha iyi katma değeri yüksek ürünler üreterek insanların gelirlerini artırmaya çalışıyoruz. Tarım potansiyelimizi çok daha iyi bir şekilde kullanmamız neticesinde çok insanımız iş ve aş sahibi olacaktır. Çünkü şehrimizin tarım potansiyeli çok yüksek. Biz gelecekte ilimizde yeni iş alanları oluşturmazsak sıkıntılar başlayacaktır. O anlamda sanayi kentini, sanayi altyapısını oluşturup yeni fabrikaların açılması lazım. Şehrin bu sorunu konusunda şehrin dinamiklerinin beraber hareket etmesi lazım. Samsun şu an nüfus olarak Türkiye’nin 16. büyük ili ama gelir olarak çok daha güçlü illerinden birisi olabilir. İhracatımız çok iyi değil. Şehrimiz potansiyeller iyi değerlendirildiği takdirde çok daha iyi yerlere gelecektir.

Şehrimizin çok güzel imkanları var. Kursa gidip belge almadan, sertifika almadan kolay kolay işe giremezsiniz. Mutlaka iş arayan insanların elinde bir mesleği olacak. Meslek kurslarını, İŞKUR’un kurslarını mutlaka yakın takip edin ve kaydolun. Samsun İŞKUR, Türkiye’nin en başarılı İŞKUR’larından birisi. Geçen sene 20 bin insan Samsun’da işe yerleştirildi. Biz de bu gün Atakum Kaymakamlığı tarafından düzenlen 'Halk Günü'nde sizleri dinlemeye geldik. Şimdi sizlerin dilek, şikayet, öneri ve talepleriniz dinleyeceğiz. Katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Daha sonra Samsun Valisi Osman Kaymak, Atakum Kaymakamı Namık Kemal Nazlı ve Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci ile birlikte Atakum Kaymakamlığı toplantı salonunda düzenlenen 'Halk Günü'nde vatandaşlarımızla bir araya gelerek, dilek, şikâyet, öneri ve talepleri dinledi.

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2019, 23:15

Samsun Haber, Samsun Haberleri, Haber Samsun, Samsun, Haber, Son Dakika, habersamsun.com.tr

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER