Samsun’da Meme Kanserine Karşı Yürüyüş Etkinliği

Samsun'da 15 Ekim Dünya Meme Kanseri Günü dolayısıyla bir yürüyüş etkinliği gerçekleştirildi.

Samsun’da Meme Kanserine Karşı Yürüyüş Etkinliği

Samsun'da 15 Ekim Dünya Meme Kanseri Günü dolayısıyla bir yürüyüş etkinliği gerçekleştirildi.

Samsun’da Ekim Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı ve 15 Ekim Dünya Meme Sağlığı Günü kapsamında meme kanserine dikkat çekmek amacıyla farkındalık yürüyüşü yapıldı. “Meme kanseri taramanı yaptırdın mı? Peki ya sevdiklerin yaptırdı mı?” sloganıyla bu etkinliği düzenleyen vatandaşlar, Samsun Bandosu eşliğinde 100. Yıl Bulvarı'ndan başlayarak İstiklal (Çiftlik) Caddesi'ne geçtiler. Sonrasında yürüyüş, Bulvar Alışveriş Merkezi önünde sona erdi.

Yürüyüş sonunda konuşan Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç; "Bu bir farkındalık çalışmasıdır. Meme kanseri, erken tanısı olduğu zaman tedavi edilebilir bir hastalıktır. O yüzden ne kadar erken teşhis o kadar erken tedavide erken sonuç almak için önemli. Bizim isteğimiz kadınların kendi muayenelerini kendileri yapabilmeleri, mamografilerini yapabilmeleri ve bu tanılamaları yaparak muhtemel bir meme kanserinden kurtulmalarıdır” dedi.

Dr. Öğr Üyesi Muhammet Ali Oruç, Samsun’da ‘Sen İste Yeter, Kanser Çeker Gider’ diye bir projelerinin olduğunu belirterek, “Meme kanserinin erken teşhisi, tedavinin başarısı açısından çok önemlidir. Erken teşhis ile memenin korunması mümkün olmakta ve bazı durumlarda cerrahi dışında başka tedaviye bile gerek kalmamaktadır. Erken teşhiste en önemli unsur, mamografi ile tarama programlarının oluşturulması ve kadınların bu tarama programlarına düzenli olarak katılması sonucu sadece mamografide görülen ve ele gelmeyen kanserlerin yakalanmasıdır. ‘Sen İste Yeter, Kanser Çeker Gider’ projesiyle hem öğrenciler olsun hem vatandaşlar yönlendirme yaparak meme kanseri farkındalığını artırmak, erken davranmak tedavide bir nebze olsun öncelik sağlamasını istiyoruz” dedi. Etkinliğin sonunda meme kanserini simgeleyen pembe balonlar gökyüzüne bırakıldı.

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2019, 19:02

Hasan Eren

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER