Samsun’da '24 Kasım Öğretmenler Günü' Kutlandı

Samsun Valisi Osman Kaymak, 24.11.2019 Pazar günü saat 10.00'da, Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen '24 Kasım Öğretmenler Günü' kutlama programına katıldı.

Samsun’da '24 Kasım Öğretmenler Günü' Kutlandı

Samsun Valisi Osman Kaymak, 24.11.2019 Pazar günü saat 10.00'da, Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen '24 Kasım Öğretmenler Günü' kutlama programına katıldı.

Vali Osman Kaymak, Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen program öncesi ilimizde görev yapmış veya yapmaya devam eden öğretmen ve idarecilerin çektiği fotoğrafların sergilendiği '55 Öğretmen 55 Fotoğraf Projesi Sergisi'ni protokol üyeleriyle ziyaret ederek, dereceye girenlere ödüllerini verdi.

Daha sonra '24 Kasım Öğretmenler Günü' için hazırlanan program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'mızın okunması ile başladı. Ardından 24 Kasım Öğretmenler Günü programı Samsun Sosyal Bilimler Lisesi’nin hazırlamış olduğu video gösterimi yapıldı. Daha sonra mesleğe yeni başlayan öğretmenler adına Tekkeköy İmam Hatip Lisesi Öğretmeni İsmail Soylu ve emekli öğretmenler adına emekli öğretmen Süleyman Yıldırım bir konuşma yaptı.

İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen programda yaptığı konuşmada, “Sayın Valim; sevgili öğretmen arkadaşlarım ve değerli konuklar; Başta Başöğretmenimiz Büyük Atatürk olmak üzere bu ülke insanlığının yetişmesinde bütün varlığı ile mücadele eden tüm öğretmenlerimizin günü kutlu olsun. Öğretmen dediğiz şey insanı inşa eden, çocuğu bugüne uyandıran ve çocuğun yüksek yararı ile hareket eden, çocuğun hukukunu koruyan bir anlayışla çalışan bir mesleğin sahibidir diyeceğim ama öğretmenlik bir meslek olmanın ötesinde bir şeydir. Yani öğretmenlik bir iş değil, vazifedir. Bir sorumluluktur. İnsanlık bilincidir. Siz değerli öğretmenlerimizin öğretmenler gününü en içten dileklerimle kutlar,  hepinizi gönül dolusu sevgi, saygı ve muhabbetlerimle selamlarım.” dedi.

Samsun Valisi Osman Kaymak ise programda yaptığı konuşmasında, “Sevgili Öğretmenler; ‘Öğretmenler Gününüzü’ canı gönülden kutluyorum. Göreve yeni başlayan öğretmenlerimizi kutluyor, başarılar diliyorum. Arkadaşlar, öğretmenlik mesleği çok kutsal bir meslektir. Sizler bu işi çok iyi bilen arkadaşlarsınız. Hz. Ali’nin ‘bana bir harf öğretenin kölesi olurum’ düsturundan Mustafa Kemal Atatürk’ün Öğretmenlere olan inancını her defasında söylüyoruz. Arkadaşlar bu mesajların yansımasını toplumda görmemiz gerekiyor. Bu anlamda öğretmenlik işini yaparken bu heyecan yaşanmıyorsa geleceğimizden emin olamayız. Onun için iş sizin elinizde. Ailelerin kurtuluşu, huzuru öğretmenlerin elindedir.  Öğretmenlik bir iş için yapılmaması gerekiyor. O çocuklar gözlerini açmış bizden ben nasıl bir insan olayım. Dünya’ya nasıl bakayım. Hayatı nasıl anlamlandırayım diyor. Bütün bunları sizlerden öğreniyor.

Değerli arkadaşlar, Samsunumuzda 240 bin öğrencimiz var. 20 bin öğretmenimiz ile çocuklarımızı eğitmeye çalışıyoruz. İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz Maarif Hareketi kapsamında birçok güzel projeler ortaya koyuyor. Bu anlamda İl Milli Eğitim Müdürümüzü ve ekibini tebrik ediyorum. Benimde eğitim hayatımda öğretmenlerimin büyük emeği var. Bayburt Sancaktepe İlkokulunu bitirdim, ortaokula yazılacağım.  Babam dedi ki oğlum liseyi bitirince boş gezeceksin seni Almanya’ya götüreyim. Bende babama okumak istediğimi söyledim.

İlkokul öğretmenim Musa Arslantaş babamın yanına gelerek, babama iki oğlunu götür ama Osman’ı burada ben okutayım dedi. Öğretmenimi rahmetle anıyorum. Benim hayattaki eğitim inancımı hep öğretmenlerim güçlendirdi. Okuma azmimi bana öğretmenim verdi. Ortaokul ve lise yıllarım hep bol bol kitap okumakla geçti. Ben bugünlerimi öğretmenlerime borçluyum. Öğretmenlerimin ellerinden öpüyorum. Allah onlardan razı olsun.

Arkadaşlar Mustafa Kemal Atatürk’ün takdir ve örnek alacağımız yönü milli iradeyi öne çıkarmasıdır. Milletin iradesinin üstünde başka irade yoktur. Türkiye’mizin daha güzel günler görmesi ve daha güçlü olması için birbirimize güveneceğiz.

Daha çok çalışacağız. Hakka intikal eden öğretmenlerimiz ile Necmettin öğretmen ve Aybüke öğretmen gibi şehit öğretmenlerimizi rahmetle anıyoruz. Emekli öğretmenlerimize sağlık, başarı ve mutlu bir hayat diliyorum. Mesleğine yeni başlamış ve halen mesleğini devam ettirmekte olanlara mutlu, sağlıklı ve başarılı eğitim-öğretim dönemleri diliyorum. Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.” dedi.

Vali Osman Kaymak’ın konuşmasının ardından aday öğretmenlerin yemin töreni yapıldı. Tekkeköy Tıbbi Cihazlar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmeni Rüstem Coşkun ‘Dünya’nın Bütün Çiçekleri’ şiirini okudu. Samsun Ritmi Anadolu Grubu tarafından ritim gösterisi sunuldu. Daha sonra eğitime emeği geçen öğretmenlere Hizmet Şeref Belgeleri, ilimizde düzenlenen 24 Kasım Öğretmenler Günü yarışmalarında dereceye giren öğretmen ve öğrencilere ödülleri Valimiz Sayın Osman Kaymak ve protokol üyeleri tarafından ödülleri verildi.

Programa ayrıca, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Sabri Kılıç, Vali Yardımcısı Mehmet Aktaş, İlkadım Kaymakamı İbrahim Keklik, kamu kurum ve kuruluş müdürleri,  ilimizdeki okullarda görev yapan okul idarecileri, öğretmenler, öğrenciler ve davetliler katıldı.

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2019, 10:21

Hasan Eren

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER