Samsun Memur-Sen'den Tek Tip İstihdam Eylemi

Memur-Sen Samsun İl Temsilciliğince kamuda ayrı istihdam tiplerine son verilmesi, çalışma barışını ve verimini artıracak 4-A kadrolu istihdamın sağlanması talebiyle basın açıklaması yapıldı.

Samsun Memur-Sen'den Tek Tip İstihdam Eylemi

Memur-Sen Samsun İl Temsilciliğince kamuda ayrı istihdam tiplerine son verilmesi, çalışma barışını ve verimini artıracak 4-A kadrolu istihdamın sağlanması talebiyle basın açıklaması yapıldı.

Memur-Sen‘e bağlı Hizmet kolları Toç Bir Sen, Bayındır Memur Sen Genel Merkez Yönetim Kurulu tarafından sendikal mücadelenin bir parçası olan eylem kararı aldı. Bu karar doğrultusunda sözleşmeli çalışanları kendi aralarında eşitsizce ayıran kanuni düzenlemeyi protesto etmek amacıyla, 05.07.2019 Cuma günü saat 15:00 da eş zamanlı Tüm illerimizde gerçekleştirilecek olan mektup gönderme ve basın açıklaması eylemi gerçekleştirildi.

HAKKIMIZ OLANI İSTİYOR,  KADRO MÜCADELEMİZE DESTEK BEKLİYORUZ

DEĞERLİ BASIN MENSUPLARI;

Bugün burada, Tarım-Ormancılık ve Bayındır Çevre İnşaat Hizmet Kollarında Yetkili Sendikalarımız Toç Bir-Sen ve Bayındır Memur-Sen olarak; Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilen ve Sözleşmeli Personeli öz – üvey evlat diye ayrıştıran yasa teklifindeki adaletsizliğin biran önce giderilmesi hususunda sesimizi duyurmak için biraya geldik.

Bugün 81 İlimizde eş zamanlı olarak Toç Bir-Sen ve Bayındır Memur-Sen Şube Başkanlıklarımızca, Milletvekillerimize mektup göndererek; Kamuda ayrı istihdam tiplerine son verilmesini, çalışma barışını ve verimini artıracak 4 A kadrolu isitihdamın sağlanmasını talep ediyor. Aynı işi yapan kamu çalışanlarının farklı istihdam şekillerinin sonlanması için “HAKKIMIZ OLANI İSTİYOR,  KADRO MÜCADELEMİZE DESTEK BEKLİYORUZ” diye haykırıyoruz.

KIYMETLİ ÜYELERİMİZ, SAYGIDEĞER BASIN MENSUPLARI

Hatırlanacağı gibi geçtiğimiz günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Sözleşmeli Personelin sözleşme sürelerinin 4+2’den 3+1’e düşürülmesine yönelik başlangıç için önemli ancak kapsam olarak yetersiz içinde pek çok eksikliğin ve eşitsizliğin olduğu yasa kabul edildi.

Sözleşmeli olarak görev yapan; öğretmen, sağlık çalışanı ve din görevlilerinden bir kısmına yönelik yapılan söz konusu iyileştirmede; diğer kamu kurumlarında ve unvanlarda görev yapan personelin yer almaması hiç kuşkusuz çalışma barışını derinden sarsacak, çalışanların moral ve motivasyonunu düşürecektir. Sorun çözmekten ziyade sorunları çoğaltıp çalışma barışını ve adaletini yerle bir eden bu düzenleme bu haliyle asla doğru değildir.

Yıllardır, ‘İş Güvencesi Kırmızı Çizgimiz’ diyerek her platformda kadrolu istihdamın hayati bir gereklilik olduğu bilinciyle 4/B’li (sözleşmeli) kardeşlerimizin 4/A kadrosuna geçirilmesi için mücadele ederken, bugün bir de sözleşmeli personeli  bu düzenlemeyle kendi aralarında eşitsizce ayıran kanuni düzenleme hiç bir şekilde kabul edilemez.

Bazı kamu çalışanlarını bu düzenlemeyle sevindirirken diğerlerine üvey evlat muamelesi yapılması toplumsal ve çalışma hayatındaki dengeyi bozmanın yanı sıra Anayasamızın temel eşitlik ilkesiyle de asla bağdaşmamaktadır.

Biran önce sözleşmeliliği sona erdirecek ve ayrım yapmaksızın tüm sözleşmelileri kapsayacak şekilde, yeni bir adımın atılması için ilgilileri aklıselim davranmaya davet ediyoruz. Unutulmamalıdır ki düzenleme dışında kalan kamu görevlileri ayrıcalık değil sadece hakkı olanı talep etmektedir.

Ayrıca, geçtiğimiz gün Meclis’teki Bazı Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin görüşüldüğü Genel Kurulda, Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Emrullah İşler’in 'Personel rejimine ilişkin farklı talepler olduğunu biliyoruz ve önümüzdeki dönemde AK Parti olarak bunları ilgili paydaşlar ve kurumlarla görüşerek kapsamlı bir şekilde ele alacağız” sözlerinin de takipçisi olacağız.

Değerli Basın Mensuplarımız hepinize katılımlarınız ve sesimizi duyurmak noktasındaki katkılarınız için teşekkür ediyoruz.

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2019, 21:24

Samsun Haber, Samsun Haberleri, Haber Samsun, Samsun, Haber, Son Dakika, habersamsun.com.tr

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER