Samsun Atasporu Yağlı Güreş’e Neden Sahip Çıkmıyor

SAMDEF Başkanı Metin Şenel, Samsunun yöneticilerine bir uyarıcı hatırlatmada bulundu; “Samsun Atasporu olan yağlı güreşe neden sahip çıkmıyor???” diye sordu.

Samsun Atasporu Yağlı Güreş’e Neden Sahip Çıkmıyor

SAMDEF Başkanı Metin Şenel, Samsunun yöneticilerine bir uyarıcı hatırlatmada bulundu; “Samsun Atasporu olan yağlı güreşe neden sahip çıkmıyor???” diye sordu.

2014 Yılı Tarihi Kırkpınar Başpehlivanı Fatih Atlı ve ustası sporcu fabrikası Antrenörü eski Kırkpınar Başpehlivanı Bayram Ertan, Başaltı boyunun iddialı pehlivanları Kemal Şahin ve Yücel Yazıcı Antalya Manavgat Belediyesine transfer oldular. Artık Türkiye’de Manavgat Belediyesinin adına güreşecekler.

Öncelikle pehlivanlarımıza hayırlı olsun dileklerimizle birlikte başarılar dileriz.

Yağlı güreşin merkez bölgeleri olan Samsun ve Antalya…

Antalya’ya da şu an 20’ye yakın başpehlivan Antalya Büyükşehir başta olmak üzere ilçe belediyeleri ile atasporu yağlı güreşimizin temsilcilerini istihdam ediyor, sahipleniyor. Diğer boyları söylemiyorum. Diğer boyları da hesaplarsak yaklaşık 100 pehlivanımızı sahipleniyor.

DİĞER MERKEZ OLAN SAMSUN?

Şu anda Samsunlu olup Samsun Belediyelerinde mevcut tek bir başpehlivan Recep Taslak.

O da şu anda Canik Belediyesindeki kadrosundan taşeron firmaya verildi. Normal işçi gibi görev yapması bekleniyor.

31 Mart seçimleri öncesi işi feshedilen 2014 yılı Kırkpınar Başpehlivanı Fatih Atlı bugüne kadar Samsun’da kalma yollarını bekledi. Memleketi Samsun Yerel siyaset yöneticileri sahip çıkar diye bekledi. Bu konuda federasyonumuz olarak istişarelerde bizzat bulunduk. Ata sporu Yağlı güreş Samsun’un vazgeçilmezidir.

YAPTIĞIMIZ TÜM GİRİŞİMLER SONUÇSUZ KALDI.

Samsun’un yetiştirdiği birçok pehlivan kardeşimiz maalesef Samsun haricinde Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde kendilerine kapı bulmak zorunda kaldı.

Samsun’un Yaşar Doğu, Mustafa Dağıstanlı, İbrahim Karabacak gibi Dünyaya mal olmuş şampiyon isimleri olan bir şehir. Bunun yanında birçok kendi öz çocuğu Başpehlivanı olan bir şehir.

Şaban Yılmaz, Abdullah Güngör, Tanju Gemici, Salih Erinç, Serhat Balcı, Serhat Gökmen, Onur Şenel Ali Rıza Kaya, Şükrü Kazan, Hüseyin Şahinal.

Samsun’un en son jenerasyon Başpehlivan isimleri.

Ama ne yazıktır ki maalesef hiçbiri Samsun adına bir belediyede güreşemiyor. Bu ısrarla sahip çıkılmama bu görmemezlik nedendir? Anlam vermek mümkün değil.

Son olarak Fatih Atlı, Bayram Ertan, Kemal Şahin, Yücel Yazıcı Manavgat Belediyesine transfer oldular.

Hayırlı olsun. Altın kemeri takmak bir daha nasip etsin Allah.

Bu şehir Atasporu Yağlı Güreşimize karşı bu kadar ilgisizliği ve sahipsizliği gerçekten hak etmiyor.

Bu sporcular 1000 yıllık tarihimizi, geleneğimizi yaşatıyorlar.

Bu şehri yönetenlerin bu yanlıştan bir an evvel dönmeleri en büyük temennimizdir.

Takdir Samsun Kamuoyu ve halkınındır.

HABER MERKEZİ

Hasan Eren

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER