Mekke’nin Fethi Programına Büyük İlgi

Samsun’un Bafra ilçesinde her yıl “Anadolu Gençlik Derneği” tarafından düzenlenen “Mekke’nin Fethi programı Belediye Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.

Mekke’nin Fethi Programına Büyük İlgi

Samsun’un Bafra ilçesinde her yıl “Anadolu Gençlik Derneği” tarafından düzenlenen “Mekke’nin Fethi programı Belediye Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.

Program, Kur’an-I Kerim Tilavetinin okunmasıyla başladı. Tilavetin ardından minik öğrenciler semazen gösterisi düzenledi. Programın Açılış konuşmasını Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Bafra Başkanı Muharrem Şengül yaptı, Şengül konuşmasında, “ ‘AGD’nin hiçbir genci para için, şöhret için, şan için okumuyor. Bizim gençlerimiz devleti için, Milleti için okuyor ve çalışıyor. 28 Şubatların, 15 Temmuzların unutulmayacağı bu günlerde bizler önce ahlak sonra maneviyat diyoruz’ dedi.

Konuşmanın ardından konferans vermek için kürsüye davet edildi Dr. İhsan Şenocak Fetih Şenocak, Firavun da, Nemrut da iki ayrı işgal devletinin başkanıydı. İlkinden geriye yapımında on binlerce kölenin can verdiği piramitler, diğerinden Hz. İbrahim’i yakamayan ateşinin kıssası kaldı. Kabe’yi işgal eden zihniyetin sembolü Ebu Cehil, sabah akşam lanetle anılmakta. Müminler imanlarını ve fikirlerini çağın hakim değerlerinin işgalinden kurtarır ve Hz. İbrahim’deki yürek, Hz. Musa’daki irade ve Hz. Muhammed’teki kararlılıkla, “Ey Kafirler! Ben sizin taptıklarınıza ibadet etmem.” derse hakikatin üzerini örten köpük mesabesindeki bütün ideolojiler tasfiye edilecek ve yalnız İslam baki kalacaktır.

Dr. İhsan Şenocak, “Otuz bin kişilik kuvveti olan Halid bin Velid (ra), yüz otuz bin kişilik İran ordusuna karşı Halife Hz Ebu Bekir’den yardım isteyince Ebu Bekir(ra), yalnız Hz Ka’ka’yı yollamış ve beraberinde gönderdiği mektubu da ona vermesini emretmiştir. Hz. Ebû Bekir, kumandanı Halid b. Velid’e gönderdiği mektupa şunları yazmıştı, “Allah’ın kulu Ebû Bekir’den Halid bin Velid’e! Sana yalnız başına Ka’ka’yı gönderdiğimden dolayı hayrete düşme! Muhammed’i hak üzere gönderen Allah’a yemin olsun ki içinde Ka’ka’ olan bir ordu hezimete uğramaz.” Öyle de oldu. Ka’ka ile takviye edilen İslam ordusu büyük bir zafer kazandı. Çünkü Kur’an-ı Kerîm bir Mümini bir ordu, Ebû Talib’in oğlu Ali’yi Hayber fatihi yapar. Kelamullah mümin yüreklere denizler tutulduğunda gemileri karadan yürüten bir irade verir.

Fetih Ordusu İnanmış kadroları olmayan bir devlet adamı, muallimleri olmayan bir müdür ya da mutahassıs tabipleri olmayan bir başhekim ne kadar mahir olsa da çaresizdir. Pençeleri sökülmüş bir arslan vahşi hayvanlara karşı koyamaz. Allah Rasulü ﷺ, çevresi putlarla çevrilen Kabe’yi temizleyip Mekke’yi yeniden İslam şehri yapabilmek için 13 yıl Mekke’de, 8 yıl da Medine’de kadro yetiştirdi.

Fethe muhatap olacak neslinin yüreklerini şirkten, kavmiyetçilikten, gıybetten, hasetten, fesattan, yalandan, tuğyandan temizledi. Şehri kan dökmeden teslim alan Fetih ordusu Hicret yolunda, Bedir’de, Uhut’ta ve Hendek’te yetişti. Kendisi ve oğlu İsmail için “Ey Rabbimiz! Bizi sana teslim olanlardan eyle!” diye dua eden Hz. İbrahim, istikbalde Kabe’ye muhafız olacaklar için de şöyle niyazda bulunmuştu, “Soyumuzdan sana teslim olacak bir ümmet çıkar!”.5 Medine’de anneler Hz. İbrahim’in duasına muvafık evlatlar yetiştirdi. Erkekler gibi kadınların da himmetiyle cemiyet fethe hazır hale geldi.

Fetih Ordusunu hazırlamak fetihten daha zordur. Ordu yoksa fetih hayal, fetih ruhu yoksa ordu vebaldir. Çünkü İslam’ın terbiye ve talim etmediği bir ordunun bir beldeye girmesi işgaldir. Zihinleri işgal altında olduğundan Batılılar gibi düşünen, onlar gibi yaşayan bir Ümmet’in, Allah Azze ve Celle’nin etrafını mübarek kıldığı Mescid-i Aksa’yı hürriyetine kavuşturacak, Kudüs’ü kurtaracak bir orduyu henüz hazırlayamadığı ortadadır. Kudüs’ü kurtaracak ordu Mescid-i Aksa kıvamında olmalı ki fetih işgale dönmesin” dedi.

Konferansın ardından Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç, İhsan Şenocak’a günün anlam ve önemini belirten bir hediye verdi Programa, Bafra Belediyesi Hamit Kılıç, Bafra MHP İlçe Başkanı Barbaros Turna, AK Parti İlçe Başkanı Av.İbrahim Semiz, Saadet Partisi İlçe Başkanı Mustafa Öcal, Bafra Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali Katipoğlu daire amirleri ve çok sayıda vatandaşlar katıldı.

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2020, 13:58

Hasan Eren

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER