Sürmeli 7.Ekolojik Yaşam Ve Yerel Tohum Takas Şenliği'ne Hazır

Bu yıl 7.’sı düzenlenecek olan Sürmeli Ekolojik Yaşam ve Yerel Tohum Şenliği 20 Ekim Pazar günü saat 13.30 – 20.00 saatleri arasında Sürmeli Organik Tarım Pazarı'nda gerçekleştirilecek.

Sürmeli 7.Ekolojik Yaşam Ve Yerel Tohum Takas Şenliği'ne Hazır

Bu yıl 7.’sı düzenlenecek olan Sürmeli Ekolojik Yaşam ve Yerel Tohum Şenliği 20 Ekim Pazar günü saat 13.30 – 20.00 saatleri arasında Sürmeli Organik Tarım Pazarı'nda gerçekleştirilecek. Tüm Türkiye’den aktif katılımın olacağı ve ’’Ata Tohumların’’ takas yapılacağı şenlikte doğal tohumların yaşatılması ve geliştirilmesi hedefleniyor.

Artan dünya nüfusunun gıda ihtiyacını karşılamak için tarımda kullanılan hibrit tohum, kimyasal ilaçlar ve suni gübrelerin insan sağlığını olumsuz etkilediği herkes tarafından biliniyor. 2013 yılı Kasım ayında Samsun Ondokuzmayıs Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın desteği ile faaliyete geçen Sürmeli Organik Tarım Pazarı’nda yerel tohum ve hayvansal gübre kullanılarak üretilen ürünlerle, doğal ve sağlıklı beslenme imkanı sağlanıyor.

Bu anlamda yerel tohumların devamlılığını sağlamak ve önemini vurgulamak için Sürmeli Derneği (SUDER) ve Bafra Belediyesi'nce hazırlanan çeşitli ikramlar yer alacak. Organik ve doğal ürünlerin sergi ve satışının yapılacağı stantlar kurulacak. Tohumlar ücretsiz olarak takas edilecek.

20 Ekim Pazar günü gerçekleştirilecek ’’7. Ekolojik Yaşam ve Yerel Tohum Şenliği’’ hakkında bir açıklama yapan Sürmeli Derneği (SUDER) Kurucusu ve Bafra Tema Başkanı Süleyman ÖZATA; ’’Hepimizin bildiği gibi sağlıklı ve gerçek gıdanın başlangıcı ve özü tohumdur. Ata-Dede tohumlarının korunarak gelecek kuşaklara aktarılması da doğal besin üretiminin başlangıcıdır. Doğal ve adil üretimin her zaman destekçisi olduk. köyümüzde Bafra ilçemizin ve Samsun ilimizin ihtiyacını karşılayacak üretimi gerçekleştiriyoruz. Şenliğimizde üreticilerimizde ki ve ülkemizin 15 vilayetinden gelecek olan tohumlar ücretsiz olarak takas edilecek. Tohumların takası ile üreticilerimizin üretim çeşitliliğini arttırıp tohumlarımızı genç nesillere aktaracağız. Derneğimizin girişim ve çabalarıyla gerçekleştireceğimiz 7. Ekolojik Yasam ve Yerel Tohum Şenliği, Sürmeli Mahallemizdeki Pazarımızda 20 Ekim Pazar günü vatandaşlarımızla değerli Samsunlularla ve ülkemizin 15 vilayetinden davet ettiğimiz üreticilerin getireceği tohumları buluşturacağız’’

Geleneksel 7.Sürmeli Ekolojik Yaşam ve Yerel Tohum Şenliğinin en önemli konusu yerel tohumları koruma, çoğaltma ve toplumda farkındalık yaratmanın öncüsü olmasıdır. Bafra'nın tüm köylerinin aktif destek vereceği şenliğe Sürmeli ve Bafra'nın köylerinde yaşayanların yanı sıra Samsun’dan özellikle doğal beslenmeyi seven bir kitle ile doğa ekoloji dernekleri, üniversiteler ve basından da yoğun bir katılım yaşanması bekleniyor.

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2019, 01:18

Hasan Eren

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER