Samsun’da Hayvan Yetiştiricilerine Güneş Enerji Sistemli Göçmen Çadırı

Samsun’da DOKAP tarafından finanse edilen 'Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliğinde Yaşam Standartlarının Geliştirilmesi Projesi' kapsamında Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği üyesi olan 90 adet küçükbaş hayvan yetiştiricisine "Güneş Enerji Sistemli Göçmen Çadırı Dağıtımı" gerçekleştirildi.

Samsun’da Hayvan Yetiştiricilerine Güneş Enerji Sistemli Göçmen Çadırı

Samsun Valisi Osman Kaymak, 18.12.2019 Çarşamba günü saat 11.30’da Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığının (DOKAP) Hayvancılık Altyapısının Geliştirilmesi Projesi ve Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliğinde Yaşam Standartlarının Geliştirilmesi Projesi kapsamında; İlimizde küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde mera ve yaylacılık faaliyetlerinin geliştirilmesi amacıyla Tarım İl Müdürlüğü Toplantı Salonunda düzenlenen Güneş Enerji Sistemli Göçmen Çadırı Dağıtım Törenine katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından açılış konuşmasını yapan, Samsun Tarım ve Orman İl Müdürü Bayram Ay, “Samsun 280 bin küçükbaş hayvanımız bulunmaktadır. Ülkemizin kırmızı et üretiminin artırılmasında ilimiz, küçükbaş hayvan yetiştiriciliği ile katkıda bulunmaktadır. Projemiz limiz ve ilçelerinde yaşayan Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği üyesi olan 90 adet küçükbaş hayvan yetiştiricisini kapsamaktadır.” dedi.

Daha sonra konuşan Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi (DOKAP) Başkanı Yusuf Mengi, “2014-2018 yıllarını kapsayan bir eylem planı çerçevesinde yürüttüğümüz bölgesel kalkınma programında, doğrudan DOKAP kaynaklarıyla acil müdahale alanı olarak gördüğümüz bu tür projeleri desteklemekle ilgili bir önceliğimiz var. Şimdi 2’nci planlama dönemine geçiyoruz. 2021-2023 perspektifi ile hazırlayacağımız eylem planında bu tür öncelikle müdahale edeceğimiz ihtiyaç alanlarına daha çok önem vererek, daha anlamlı kaynaklar tahsis etme niyetindeyiz. Bu anlamda yapacağımız projeler Samsun’a değer katacaktır.” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “90 tane yetiştiricimiz, çadırlarına kavuştular. Hem konaklama anlamında hem de soğuk iklim şartlarında elektrik ve ısınma amacıyla kullanabilecekleri pratik bir sisteme sahip oldular. DOKAP da bu projeye 450 bin TL civarında bir kaynak ayırdı. Umarım ki bu dağıtılacak çadırlar ilave bir bilinç oluşturur ve katkı sağlar.” dedi.

Vali Osman Kaymak ise yaptığı konuşmasında, “Bugün burada 90 üreticimize çadır vererek, onların daha iyi şartlarda üretim yapmalarını sağlayacağız. Biz tarım kentiyiz. Dünya’da tarım ve gıda çok önemli bir ihtiyaç ancak herkes şehre gelmek istiyor. Ben bu proje kapsamında köydeki üretim ve yaşam şartlarını iyileştirerek gençlerimizi köylerde tutmaya çalışan DOKAP ve Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüzü tebrik ediyorum. Projenin diğer bir faydası da Güneş Enerji Sistemli Göçmen Çadırında elektriğin olmasıdır. Bu da temizlik ve hijyen açısından çok daha güzel üretim olmasını sağlayacaktır. O yönüyle insanlarımız en iyi bir şekilde üretimlerine devam edeceklerdir.

Değerli çiftçilerimiz, sizler zor şartlarda üretim yapıyorsunuz. Şunu da görmeniz lazım ki gıda ve hayvancılık çok önemli bir ihtiyaçtır. Özellikle de koyun eti çok aranan bir üründür. İlimiz bir tarım kenti ve çok geniş alanlarımız var. Şuan 280 bin küçükbaş hayvan varlığımız Samsun için çok küçük bir rakamdır. Bu sayıyı artırmamız gerekiyor.

Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi (DOKAP) Başkanlığı’nın gerçekten bölgemize çok güzel yatırımları var. Samsun'un bunlardan yeteri kadar pay almasını istiyoruz. Samsun, Çarşamba, Bafra ve Vezirköprü ovalarıyla bölgenin çok önemli tarım ilidir. O yönüyle tarımsal girdilerin ve katma değerin artırılması çok daha önemlidir. Çok güzel coğrafyada yaşıyoruz. Bunun kıymetini bilmemiz gerekiyor. Daha çok üretmeliyiz. İnsanlar artık sanayinin ve kentsel yaşamın sıkıntılarından kurtulmak için organik yaşam ve doğallığa dönüş yapmaktadırlar. Bizler artık köylerden şehirlere giden göçü durdurmalıyız. Ben güneş enerji sistemli göçmen çadırlarımızın hayırlı olmasını diliyor. Hepinizi sevgi ve saygılarımla selamlıyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından Vali Kaymak ve diğer protokol üyeleri Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce yürütülen ve DOKAP tarafından finanse edilen “Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliğinde Yaşam Standartlarının Geliştirilmesi Projesi” kapsamında üreticilere Güneş Enerji Sistemli Göçmen Çadırlarının teslimi gerçekleştirdi.

Programa ayrıca, ilgili şube müdürleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve üreticiler katıldı.

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2019, 23:36

Hasan Eren

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER