Deva Partisi’nden Atakum Esnaflarına Ziyaret

Deva Partisi Teşkilatı Atakum esnaflarını ziyaret ederek sohbetler gerçekleştirdiler. Görüşmeler sonrası İl başkanı Türk, açıklamalarda bulundu.

Deva Partisi’nden Atakum Esnaflarına Ziyaret

Deva Partisi Teşkilatı Atakum esnaflarını ziyaret ederek sohbetler gerçekleştirdiler. Görüşmeler sonrası İl başkanı Türk, açıklamalarda bulundu.

Sadece Samsun Atakum sahil esnaflarının değil, tüm Türkiye’de çok yüksek riskli şehirlerde bulunan işletmelerin içinde bulunduğu durum özetle şöyledir;

1-Kurallara uyulmasına rağmen ikinci dalgayla yine restoranlar kapandı.

20 Kasım'dan bu yana kapalı olan restoran ve cafeler daha önce pandemi nedeniyle 3 aylık bir kapanma süreci yaşamıştı. Sonrasında açıldılar ama kurallara uygulamasına rağmen maalesef ikinci dalga gelince tekrar kapanan işletmeler artık geçim sıkıntısıyla karşı karşıya kalmış durumda. Hatta bir çoğuna kapalı olmasına rağmen haciz gelmekte ve masa sandalyeleri haczedilmektedir.

2-Yapilandirilan borçların taksitleri ödenememiş bu süreçte ödenmesi de mümkün görünmemekte. Mart'ın 1'inde de ilk taksitlerinin ödenmesi gerekiyordu. Ancak, işletmeler kapalı olduğu için bu ilk taksitler de ödenememiş. Hala da kapalı olduklarından gelir elde edemiyorlar. 2. taksitler de ödenemeyecek ve maalesef yapılandırmaları bozulacak.

3-İşletmelerden bir kısmı limited şirket olduğundan devlet desteklerinden de yararlanamadılar. Bunun dışında yararlananlara verilen kira desteği ise kiraların çok çok küçük bur kısmı. Özellikle bu bölgede bulunan yaklaşık 160 işletme yüksek kira bedelleri ödemektedir. Hemen hemen hepsinin mal sahipleri kiraların tamamını istemeye devam etmekte ve kanunen de bu konuda işletmeciler yapayalnızdır. Özellikle bu bölgedeki yerler insanların oturup daha uzun zaman geçirecekleri geniş ferah şık ve dekor olarak yüksek maliyetli yerler. Sadece paket servis ile işletmelerin açılması bile piyasa tabiri ile maliyeti kurtarmamaktadır.

4. Bazı işletmelerde şehir dışından getirilen işinin ehli denilen nitelikteki ustalar ise ellerinden kaymakta ve açık olan şehirlere transfer olmaktadırlar. Yarın açılsalar bile ustasız kalıp servis veremez hale gelecekler.

Ayrıca işletme sahibi bu süreçte kendi başvurularını dahi ödeyememiştir. Yapılan açıklamalarda her ne kadar bu süreçte sağlıktan faydalanma konusunda problem yaşamayacakları söylense de hastaneye gittiklerinde sistemde borç göründüğü ve muayene olamayacakları kendilerine ifade edilmiştir.

Önümüzdeki süreçte esnalarımız yeniden açılmak için valiliğe bir talep yazısı yazacaklar. Bu yaşadıkları sorunlara ilişkin bir çözüm haritası isteyecekler ve yazıyı tüm esnaf imzalayacak.

Yönlendirmelerimiz ile seslerinin resmi olarak da duyulması için bu çözüm yolunu önerdik kendilerine.. Çünkü samsunun 1. Sırada olması işletmelerin sucu değil. En önemlisi de uygulamada bir restoran açık, menemenciler açık.. görüşmelerimiz sonucunda çıkan ortak akıl şöyle diyor; 15 gün her yer kapatılsın ve sonra adil olarak tüm işletmeler açılsın. Ayrıca işletmeler sağlıktan faydalanmak,  ödeyemedikleri için bozulan yapılandırmalarını konusunda ayrıcalık tanınmasını talep ediyorlar. Esnafımızın bu talepleri yerinde ve haklıdır, bu kolaylıkların sağlanması da şarttır. Bir çok esnafımız bu uzun ve belirsiz süreçte borçlanmış ve kapalı olmaları sebebiyle borcu ödeyememekte üstüne de borç katlanmaktadır.

Çoluk çocuk sahibi bu vatandaşlarımızın mağduriyetlerini duyurmak hepimizin boynunun borcudur.

HABER MERKEZİ

Hasan Eren

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner47

banner34