Bafra'da Disleksi Semineri Tamamlandı

Akademidisleksi tarafından disleksi farkındalığı yaratmak için 5 yıldır bölgesel olarak uygulanan disleksi dostu okul disleksi dostu öğretmen projesi Öğretmenevi'nde yapılan seminerle tamamlandı.

Bafra'da Disleksi Semineri Tamamlandı

Akademidisleksi tarafından disleksi farkındalığı yaratmak için 5 yıldır bölgesel olarak uygulanan disleksi dostu okul disleksi dostu öğretmen projesi Öğretmenevi'nde yapılan seminerle tamamlandı.

Türkiye disleksi hareketi adı altında yurt geneline çekilerek bir gönüllülük hareketi olarak başlatılan öğretmenler.Bu harekete katılmak isteyen gönüllü profesyonellerle 30 eylülde yapılacak formatör eğitimi sonrası hareket ülke çapında yoğun öğretmen eğitimlerini davet edildikleri her okulda ücretsiz olarak icra etmeye başlandı.

Bu kapsam da  Bafra'da devam eden Disleksi Projesi seminere katılan öğretmenlere verilen plaketle bitmiş oldu. 

Disleksi Hareketi çalışmasına gönüllü olarak katılan öğretmenlerimize teşekkür eden Bafra Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali Katipoğlu şunları söyledi, " Disleksinin nedeni kesin olarak bilinmemekte. Ancak sebepler üzerine çeşitli görüşler bulunuyor: Doğum öncesi annenin yetersiz beslenmesi, Geçirilen enfeksiyonlar, Doğum esnasında plasenta ve göbek kordonu anomalileri, Doğum sonrası erken dönemde ateşli bir hastalığın geçirilmesi Başa alınan darbeler ve kalıtım. bu nedenle eğime gönülden destek verenlere sonsuz sevgiler sunuyorum" dedi. 

DİSLEKSİ NEDİR? Disleksi dinleme, konuşma, okuma, yazma, akıl yürütme ile matematik yeteneklerinin kazanılmasında ve kullanılmasında önemli güçlüklerle kendini gösteren bir durumdur. İlkokula başlayan disleksili çocuklarda eğitim alabilecek zihinsel gelişim henüz tamamlanmadıgı için okuyamazlar, yazamazlar ve matematiksel işlemleri kavramada zorluk çekerler. Ancak bu onların zeka düzeylerinde bir sorun olduğunu göstermez. Hatta zeka düzeyi çok yüksek çocuklarda da görülmektedir. Fakat bazen durum farkedilmeyebilir.Disleksililer zeka düzeyleri düşük olmadığı gibi özel yeteneklere de sahip olabilirler. Buna önemli kanıt disleksili olduğu bilinen bilim adamları ve sanatçılardır: Albert Eistein, Leonardo da Vinci, Tom Crouse, Walt Disney gibi. Disleksi’li çocuklarda dikkat bozukluğu da görülür. Bu nedenle bu çocuklara bir uzman tarafından sistemli bir dikkat eğitimi verilmelidir.Sözel, işitsel, görsel eğitim metodları seçilmelidir. Sınav sorularını çabuk okuyamazlar ve cevapları yazamazlar. Bu nedenle bu çocuklara sözlü sınav yapılması daha etkin olur. Çoktan seçmeli sınavlarda (test) daha başarılı olurlar.

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2019, 10:31

Hasan Eren

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER