Su Ürünleri Denetimleri Aralıksız Devam Ediyor

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü ekipleri; deniz, içsular, karaya çıkış noktaları, balık hali, nakil güzergâhları, işleme ve değerlendirme tesisleri, soğuk hava depoları ile toptan ve perakende satış yerlerinde son 1 hafta içerisinde toplam 167 adet denetim gerçekleştirdi.

Su Ürünleri Denetimleri Aralıksız Devam Ediyor

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ülke genelinde 03-10 Ocak 2020 tarihleri arasında deniz, içsular, karaya çıkış noktaları, balık hali, nakil güzergâhları, işleme ve değerlendirme tesisleri, soğuk hava depoları ile toptan ve perakende satış yerlerinde eş zamanlı olarak denetimler planlandı.

Bu kapsamda Samsun ili sınırları dahilinde bulunan yerlerde toplam 167 adet denetim yapılmış olup, 3 kişi/firmaya idari para cezası uygulanmıştır.

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam yaptığı açıklamada; yapılan denetimlerle kurallara uygun çalışan balıkçılarımızın haklarının da korunduğunu, denetimin yanında balıkçılara, nakil aracı kullanıcıları ile toptan ve perakende su ürünleri satışı yapan esnafa yeni kanunla ilgili bilgiler verildiğini ifade etti.

Denetimler sırasında yapılan evrak kontrollerinde, yeşil ruhsat denilen tekne ruhsatlarına, Su ürünleri faaliyetlerinde bulunan gerçek/tüzel kişilerin sahip olmaları gereken sarı ruhsat denilen profesyonel balıkçılık ruhsatlarına ve bu ruhsatların geçerlilik sürelerinin de kontrol edildiğini belirtti.

Sahil Güvenlik komutanlığı ekiplerinin de denizlerde kendi denetimlerini gerçekleştirdiğini, yeni su ürünleri kanun değişikliği ile bundan böyle el konulan küçük boydaki balıkların perakende ve toptan olarak piyasaya arz edilemeyeceğini, bu tür su ürünlerinin yem fabrikalarına satışının yapılacağını veya hayır kurumlarına bağışlanacağını ifade eden İbrahim SAĞLAM ayrıca, yeni kanunla idari yaptırımların ağırlaştırıldığını, örneğin geçmişte bin 635 lira ile 5 bin lira arasında değişen cezaların, yeni değişiklik ile 5 bin ile 50 bin lira arasına çıkartıldığını belirtti.

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2020, 11:40

Hasan Eren

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER