Enerji ve Nakil Hatları Kablo Hırsızlığı ile İlgili 23 Şüpheli Yakalandı

Kavak Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı ile “Enerji ve Nakil Hatları Kablosu Hırsızlığı” suçunu örgütlü olarak işleyen 23 şüpheli yakalanarak gözaltına alındı.

Enerji ve Nakil Hatları Kablo Hırsızlığı ile İlgili 23 Şüpheli Yakalandı

Kavak Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı ile “Enerji ve Nakil Hatları Kablosu Hırsızlığı” suçunu örgütlü olarak işleyen 23 şüpheli yakalanarak gözaltına alındı.

Samsun Valiliğinden konuya ilişkin olarak yapılan açıklamada; “Jandarma Genel Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı (KOM) Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce ülke genelinde meydana gelen “Enerji ve Nakil Hatları Kablosu Hırsızlığı” olaylarının örgütlü boyutta işlenebileceği değerlendirilmiş ve yapılan analiz ve istihbari çalışmalar neticesinde; KOM Daire Başkanlığı koordinesinde, Samsun İl Jandarma Komutanlığınca “Enerji ve Nakil Hatları Kablosu Hırsızlığı” suçunu örgütlü olarak işlediği tespit edilen şüphelilere yönelik 29 Eylül 2020 tarihi itibariyle takipli KOM faaliyeti başlatılmıştır. Başlatılan takipli KOM faaliyeti kapsamında, suç örgütünün 27 üyesi olduğu tespit edilmiş ve,

15 Ağustos 2020 tarihinde Adıyaman ili Kahta ilçesi,

19 Ağustos 2020 tarihinde Samsun ili Kavak ilçesi,

27 Ağustos 2020 tarihinde Antalya ili Alanya ilçesi,

10 Kasım 2020 tarihinde Konya ili Selçuklu ilçesi,

16 Kasım 2020 tarihinde Ankara ili Sincan ilçesi,

22 Aralık 2020 tarihinde Nevşehir ili Ürgüp ilçesi,

24 Aralık 2020 tarihinde Ankara ili Şereflikoçhisar ilçesinde meydana gelen, “Nitelikli Hırsızlık” olaylarını işlediklerine dair irtibatlar bulunmuş ve söz konusu olaylar aydınlatılmış olup, Konya ili Selçuklu ilçesi ile Ankara ili Şereflikoçhisar ilçesindeki olaylara da suçüstü yapılarak 6 örgüt mensubu yakalanmış ve bu olaylarda 3 örgüt mensubu tutuklanmıştır. Müdahale edilen olaylarda; piyasa değeri yaklaşık 1.6 Milyon TL değerinde olan 4.000 metre bakır kablo, suçta kullanılan 3 araç ve 2 adet demir kesme makası ele geçirilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

Valilik açıklamasında; “Soruşturma kapsamında aydınlatılan olaylarda; 50.000 metre uzunluğunda, yaklaşık 20 milyon TL değerinde enerji nakil hatlarında kullanılan bakır kablonun çalındığı, örgütün hedefinin genellikle kamu adına yapımı devam eden büyük inşaat alanları (cezaevi, TOKİ vb) olduğu, bu durumun da ülke ekonomisine büyük zararlar verdiği ve kamu adına yapılan inşaatların faaliyetlerini sekteye uğrattığı tespit edilmiştir” denildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi; “KOM Daire Başkanlığı koordinesinde planlanan operasyon kapsamında; Samsun İl Jandarma Komutanlığı operasyon merkezi olarak belirlenmiş, Kavak Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı ile “Enerji ve Nakil Hatları Kablosu Hırsızlığı” suçunu örgütlü olarak işleyen 27 şüpheliye (3’ü tutuklu) yönelik, Diyarbakır ilinde Jandarma Bölgesinde 3, Emniyet Bölgesinde 20, Bursa ilinde Emniyet Bölgesinde 1 ve Antalya ilinde Emniyet Bölgesinde 2 olmak üzere, toplam 26 ayrı adreste, KOM D.Bşk.lığı ve Samsun İl J.K.lığı unsurlarınca 16 Ocak 2021 saat 06.30’dan itibaren operasyon icra edilmiştir. Eş zamanlı olarak icra edilen operasyon 113 Jandarma ve 82 Emniyet olmak üzere 195 personelin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Yapılan operasyon sonucunda; 23 şüpheli yakalanarak gözaltına alınmış, 1 şüphelinin yakalanmasına yönelik çalışmalara devam edilmektedir.”

HABER MERKEZİ

Samsun Haber, Samsun Haberleri, Haber Samsun, Samsun, Haber, Son Dakika, habersamsun.com.tr

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER