Bafra'da İHH Doğu Türkistan'daki Zulmü Kınandı

Samsun’un Bafra ilçesinde Doğu Türkistan’daki Çin zulmünü protesto etmek amacıyla için Bafra İHH tarafından 'Sessiz Çığlık' yürüyüşü gerçekleştirildi.

Bafra'da İHH Doğu Türkistan'daki Zulmü Kınandı

Samsun’un Bafra ilçesinde Doğu Türkistan’daki Çin zulmünü protesto etmek amacıyla için Bafra İHH tarafından 'Sessiz Çığlık' yürüyüşü gerçekleştirildi.

Bafra Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan vatandaşlar, Alparslan Türkeş Parkı’na kadar yürüdü.  Bafra İHH Temsilcisi İlyas Altuntaş burada açıklamalarda bulundu.

Değerli basın mensupları, kıymetli hazirun,

Gözümüze uzak, gönlümüze yakın Doğu Türkistan’dan yükselen çığlıkla yüreklerimiz yanmaktadır.

Neredeyse 250 yıldır Doğu Türkistan’da bir millet kan ağlarken; bütün dünya kör, sağır, dilsiz; bu hayasız, bu alçakça zulmü seyretmektedir. Ne yazık ki, milletimizin büyük çoğunluğunun yaşanan insanlık dramından haberi dahi yoktur.

Çin Devleti, yıllardır işgal ettiği Doğu Türkistan’da sistematik katliamlar gerçekleştirmektedir.

Türkistan kan gölü haline gelmişken başta İslam ülkeleri ve Birleşmiş Milletler yaşanan dramı görmezden gelmekte, sözde insan hakları savunucuları susmakla yetinmektedir. Doğu Türkistan’da evlerinden, yurtlarından edilmiş milyonlara, katledilen canlara kimsenin gözlerini kapatma hakkı yoktur.

Türkmen soydaşlarımız ve dindaşlarımız Müslüman ve Türk oldukları için toplama kamplarında tecrit altında tutulmakta, türlü işkencelere maruz bırakılmaktadır.

Ne hikmetse bu vahşet, basın yayın organlarının ilgisini çekmemekte, birçok basın kuruluşu için akan Türk ve Müslüman kanı haber değeri dahi taşımamaktadır. Ne Batı’da ne de Türkiye’de işgal altındaki Türkistan’ın çığlığı bir türlü duyulmamakta, akan kan Türk’ün ve Müslümanın olunca kulaklar sağır, gözler kör olmaktadır.

Birleşmiş Milletler; Temel İnsan Hakları Sözleşmesi, Soykırımın Önlenmesi ve Savaş Suçlularının Cezalandırılması Sözleşmesi ve Siyasi ve Medeni Hakları Sözleşmesi ile tüm insanların can ve mal güvenliğini teminat altına almıştır.

Oysa bugün Birleşmiş Milletlere üye devletlerin gözleri önünde Müslüman kanı akıtılmakta, insanlık suçu işlenmektedir.

Birleşmiş Milletler insanlığın etrafında mı yoksa küresel güçlerin ortak çıkarları etrafında mı birleşmiştir?

Doğu Türkistan’da akıtılan bu kanı durdurmak, yaşanan insanlık dramına son vermek insanlığın üzerine düşen tarihi bir sorumluluktur. Ama BM’e susmakta ya da gerçeklere gözlerini kapatmaktadır.

Birleşmiş Milletlerin görevi, olayları takip etmek değil, olaylara müdahale etmektir.

Birleşmiş Milletler üyelerinin vicdanlarının sızlaması için daha kaç Müslüman’ın kanı akmalı, kaç çocuk zehirli gazlarla boğulmalı, kaç kadına tecavüz edilmeli, kaç genç parçalanmalıdır?

Bu nedenle BM, duruma müdahale etmek, olayların önlenemez noktalara gelmesinin önüne geçmek ve bu soykırıma son vermek için derhal harekete geçmelidir.

Unutulmamalıdır ki, Birleşmiş Milletler, egemen güçlerin siyasi, ekonomik ve ideolojik emellerine alet olmak için değil; adalet ve güvenliği, ekonomik kalkınma ve sosyal eşitliği tüm ülkelere sağlamak için vardır.

Ata yurdumuzda, bizden olan ve yüz yıllardır işgallere direnen, soykırımlara dayanan, İslam’ın, Türklüğün sancağını güneşin doğduğu en uzak noktada dalgalandıran Doğu Türkistanlı kardeşlerimizi ilgisizliğin girdaplarında, cellatlara teslim eden anlayışı şiddetle protesto ediyoruz.

Vicdan ve insaf sahibi olarak insanlık katledilmeden, yaşanan trajedi daha da büyümeden önce Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ve Birleşmiş Milletler Örgütünü, Doğu Türkistan’da yaşanan bu katliamı durdurmak üzere yetkili organlarını harekete geçirmeye ve etkili tedbirler almaya davet ediyoruz.

Aksi halde bu katliama sessiz kalan her kurum, örgüt ve ülke, işlenen bu insanlık suçuna ortak olacaktır.

Şimdi Çin Devleti tarafından yapılan zülüm, baskı ve katliamlara Dünyanın dikkatini çekmek ve protesto etmek için Alpaslan Türkeş parkına kadar sessiz yürüyüş gerçekleştireceğiz.

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2019, 09:59

Hasan Eren

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER